JAK WYTRWAĆ W TRZEŹWOŚCI
Jeśli jesteś na tej stronie, szukając informacji ” jak wytrwać w trzeźwości”, oznacza to, że jesteś zainteresowany dokonaniem pozytywnej zmiany w swoim życiu. Teraz jest świetny czas, aby przekształcić to w konkretny plan i natychmiast podjąć działania.. Naprawa toksycznego związku z alkoholem może być długim procesem, ale nie pozwól, aby cię to przygnębiło.
Miliony ludzi przeszły przez to, Możesz i TY. Nie przestawaj być dla siebie miły i doceniaj każdą poprawę i wysiłek, jaki poczynisz po drodze. To maraton, a nie sprint, a nagroda na mecie jest tego warta.
Zespół bloga leczenie odwykowe Warszawa przygotowało dla Ciebie 17 wskazówek jak wytrwać w trzeźwości. Oto one:
1 Pozbądź się alkoholu, który posiadasz jeśli chcesz wytrwać w trzeźwości
Pozbądź się pokusy, gdy jesteś zmotywowany. Otaczanie się pokusami nie jest sposobem. Nic w ten sposób nie udowodnisz. Nie jesteś na tyle silny, by się konfrontować.
Wylej cały alkohol w błoto teraz, kiedy czujesz motywację do zmiany. Nawet jeśli zamierzasz pić mniej, stały dostęp do alkoholu tylko ci to utrudni.
Jeśli masz pamiątkowe, prezentowe butelki,akcesoria, choćby śladowe ilości alkoholu: pozbądź się go, Nawet najmniejsza ilość alkoholu pod ręką może wywołać chęć napicia się.
2. Poproś rodzinę i bliskich o wsparcie.
Ta podróż stanie się znacznie łatwiejsza, jeśli zaangażujesz ludzi wspierających. Osoby, które Cię kochają, powinny przynajmniej uszanować Twoją decyzję i nie proponować Ci alkoholu. Możesz także poprosić o rozsądne zmiany w zachowaniu osób, z którymi mieszkasz lub najczęściej widujesz się:
- Poproś ich, aby schowali lub pozbyli się alkoholu lub przynajmniej nie zostawiali go w zasięgu twego wzroku.
- Możesz poprosić ich, aby pili poza domem lub używali nieprzezroczystych szklanek, aby nie widzieć alkoholu.
- Poproś ich, aby nie wracali do domu pijani lub na kacu, lub aby dali Ci znać, żebyś mógł spędzić noc w domu przyjaciela.
- Wyjaśnij im, że wczesne etapy rzucania alkoholu są znacznie łatwiejsze, jeśli nie jesteś narażony na wyzwalacze. Jest to tymczasowa przysługa, o którą ich poprosisz, i ma ona związek z tobą i twoim własnym zdrowieniem, a nie utrudnianiem ich życia.
3. ustal cele jakie chcesz osiągnąć w związku z nie piciem.
Stałe i konkretne ograniczenia pomogą Ci odnieść sukces. Postawiłeś sobie ważny cel. Wytrwać w trzeźwości. Jak do każdego innego celu, pomaga, jeśli podejdziesz do niego z dobrym planem.
Zacznij się od punktu decyzyjnego: możesz zdecydować o całkowitym zaprzestaniu picia lub ustalić określone limity liczby drinków dziennie lub dni, w których możesz, lub nie, pić. Właściwe podejście zależy od osoby i dlatego warto się nad tym zastanowi. Są dwa sposoby:
- Podejście abstynencyjne oznacza, że całkowicie przestajesz pić. Jeśli masz motywację do osiągnięcia tego celu, zrób to. Jeśli wydaje ci się to niemożliwe, doświadczasz poważnych fizycznych objawów odstawienia lub kończy się to poważnymi nawrotami, rozważ przejście na redukcję szkód.
- Podejście oparte na redukcji szkód oznacza, że wyznaczasz granice. Praktykujesz bezpieczniejsze picie. To dobra opcja, jeśli w tej chwili nie chcesz lub nie możesz całkowicie przestać pić. Może się okazać, że prowadzi to do bezpieczniejszych, zdrowszych nawyków, lub może służyć jako „najlepsza możliwa opcja” na razie. Jeśli spróbujesz i okaże się, że nie możesz trzymać się swoich ograniczeń po rozpoczęciu picia, abstynencja może być lepszą opcją.
- Zdecydowana większość osób, które przekroczyły pewną granicę, nie są już w stanie kontrolować picia alkoholu.
4.Ustal stałe daty, aby rozpocząć swój plan jak wytrwać w trzeźwości.
Zobowiąż się do daty rozpoczęcia . Pomyśl sobie: „Rozpocznę ten plan 10 grudnia”. Wykorzystaj tę datę rozpoczęcia, aby się zmotywować i przygotować z wyprzedzeniem. Zrobisz duży krok, który może znacznie poprawić Twoje życie, więc zaznacz go w swoim kalendarzu tak, jak każde inne bardzo ważne wydarzenie.
- Jeśli zamierzasz rzucić picie stopniowo, wyznacz sobie szczegółowe „kamienie milowe” : „Zamiast pić codziennie, będę trzeźwy dwa dni w tygodniu. Od __ przestanę pić w dni powszednie”.
- Ustaw lub zaznacz tyle przypomnień, ile potrzebujesz. Zakreśl datę w kalendarzu, ustaw alarm w telefonie lub zostaw w domu karteczki samoprzylepne.
5. Pozostań w obecności osób ,które wspierają Twój plan
Spędzaj czas z sojusznikami zamiast „fałszywych przyjaciół”. W tej chwili najlepsi są dla Ciebie ludzie, którzy szanują Twoją decyzję jak wytrwać w trzeźwości. Spędzają z Tobą czas w miejscach bez alkoholu.
Niestety, niektórzy z Twoich przyjaciół i krewnych mogą wywierać na Ciebie presję picia, zapraszać do barów lub naśmiewać się z Twojej decyzji. To straszne, gdy twoi starzy przyjaciele próbują sprawić, że przegrasz, ale ważne jest, abyś się wycofał i nie dawał im szansy na sukces. Oni nie rozumieją, albo nie chcą zrozumieć Twojej decyzji.
- Ludzie, którzy najmniej cię wspierają, to często ci, którzy mają własne demony picia. To ci, którzy nie chcą kwestionować własnego problematycznego zachowania. Ich komentarze tak naprawdę nie dotyczą ciebie i nie jesteś odpowiedzialny za zajmowanie się ich problemami w tej chwili.
- Jeśli twoi „przyjaciele” od picia nie przestają Cię namawiać, zastanów się, na czym tak naprawdę polega wasza relacja. Czy spędzaliście razem przyjacielski czas, czy po prostu ułatwialiście sobie nawzajem picie? Przejrzyj listę powodów, dla których warto przestać pić. Czy twój prawdziwy przyjaciel nie powinien chcieć tego samego dla ciebie?
- W razie potrzeby ustal stanowczą zasadę: „Poprosiłem cię, abyś przestał proponować mi alkohol. Nie robisz tego. Nie zamierzam spędzać z tobą czasu, jeżeli tego nie zmienisz”.
6. Zapisz powody dla których chcesz wytrwać w trzeźwości.
Ta lista może zmotywować Cię do trzymania się swoich celów. Rzucenie alkoholu może być emocjonalnym wzlotem i upadkiem. Dziś możesz być zadowolony ze swojej decyzji, a jutro możesz po prostu chcieć wrócić do butelki. Zapisując na papierze korzyści, jakie odniesiesz z rzucenia picia i noszenie tej listy w portfelu. możesz też listę korzyści z bycia trzeźwym umieścić w widocznym miejscu: na lodówce, nad biurkiem, itp.
Niektóre powody, dla których warto przestać pić, to lepsze samopoczucie fizyczne i psychiczne, dlatego:
- Zadbaj o lepszy sen;
- Popraw, zajmij się swoim zdrowiem.
- Unikaj kłótni; miej zdrowsze relacje z innymi.
- Lepiej, staranniej wykonuj swoją pracę.
- Miej więcej czasu wolnego dla siebie.
- Zadbaj o relacje ze swoimi bliskimi.
- Stosuj prpgram HALT i 24 godziny.
7. Wypełnij swój czas nowymi zajęciami.
Łatwiej jest nie pić, jeśli masz nowe sposoby na odstresowanie się i dobrą zabawę. Kiedy przestaniesz pić, możesz zdać sobie sprawę, ile czasu spędziłeś w barach lub pijąc w domach znajomych, a nawet samotnie
. Potraktuj to jako okazję do poznania alternatyw. Możesz więcej chodzić na siłownię, czytać, chodzić na spacery lub rozpocząć nowe hobby, np jazdę konną czy inne. Zwróć uwagę na czynności, które pomogą Ci się zrelaksować i korzystaj z nich zamiast pić.
8. Monitoruj wyzwalacze.
Zidentyfikowanie „wyzwalaczy”, które powodują, że pijesz, pomaga ci je wyeliminować. Głody alkoholowe, czy narkotykowe nie są przypadkowe. Zwracając trochę uwagi na to, kiedy pojawiają się te pragnienia, możesz zacząć określać, co je wyzwala. Pomaga to uniknąć wyzwalaczy. Ponazywaj wyzwalacze:
- Najpierw wymień zewnętrzne wyzwalacze: takie jak przedmioty, osoby i miejsca, które sprawiają, że chcesz pić? Jakie pory dnia lub wydarzenia? Może być ogólne („pijący”) lub konkretne („mój przyjaciel Andrzej”).
- Następnie wypisz wewnętrzne wyzwalacze: jakie nastroje lub emocje skłaniają Cię do picia? Jakie doznania fizyczne? Pomyśl o pewnych wspomnieniach lub motywach?
- Zwracaj uwagę na swoje objawy głodu przez kilka tygodni. Zapisz czas, miejsce i sytuację, kiedy się pojawią. Czy widzisz jakiś wzór?
9. Unikaj wyzwalaczy, tak bardzo jak to możliwe.
Najlepszą opcją jest zapobieganie powstawaniu zachcianek,głodów, pragnień. Trzeźwienie nie ma nic wspólnego z zaciskaniem zębów i poleganiem wyłącznie na sile woli. Ma to związek z byciem szczerym wobec siebie, rozpoznawaniem wzorców i ich zmienianiem.
Jeśli samotność w piątkowy wieczór sprawia, że zaczynasz pić, zaproś znajomego, aby spotykał się z Tobą co tydzień w piątek np na szachy.
Jeśli rozmowa z bratem cię stresuje, a stres sprawia, że pijesz, przestań odpowiadać na jego telefony. Ustaw silne granice i dokonaj dużych zmian, jeżeli to, to czego potrzebujesz, aby odnieść sukces. Warto wytrwać w trzeźwości, aby zobaczyć tego efekty.
- Wydarzenia społeczne, spotkania towarzyskie z udziałem alkoholu są wyzwalaczem dla prawie wszystkich zdrowiejących uzależnionych. Jeśli czujesz się winny z powodu odrzucenia zaproszeń lub jesteś rozczarowany, że przegapisz część swojego życia towarzyskiego, przypomnij sobie, że to nie jest na zawsze. Unikanie tych wyzwalaczy jest najważniejsze na początku, dopóki łaknienie nie opadnie i będziesz lepiej sobie z nimi radzić.
- Możesz uniemożliwić innym oferowanie Ci napojów na imprezie, przynosząc własną szklankę i napełniając ją napojem bezalkoholowym.
10. Ustal plan radzenia sobie z wyzwalaczami, których nie możesz uniknąć
Łatwiej trzymać się planu jak wytrwać w trzeźwości niż improwizować na miejscu. Usiądź z kartką papieru i zapisz wszystkie wyzwalacze w jednej kolumnie (z wyjątkiem tych, których możesz całkowicie uniknąć). Obok każdego wyzwalacza napisz, jak poradzisz sobie z głodem, dopóki nie minie. Oto kilka przykładów strategii:
- „Wyjmę listę korzyści z abstynencji z mojego portfela i przeczytam ją, aby przypomnieć sobie, dlaczego rzucam. Jeśli po skończeniu nadal będę mieć głód, przejdę się po okolicy”.
- „Zanim wezmę udział w wydarzeniu, które będzie wyzwalaczem, poproszę przyjaciela, aby nie wyłączał telefonu. Jeśli mam ochotę napić się, zadzwonię do niego, aby porozmawiać o tym, co czuję”.
- „Nie mogę odrzucić tego zaproszenia, więc umówię się na spotkanie pół godziny po rozpoczęciu wydarzenia. Poszukam pretekstu, żeby odejść wcześniej”.
11. Opieraj się pokusom, aż przeminą a wytrwasz w trzeźwości
Czasami lepiej jest odpuścić pragnienie, niż z nimi walczyć. Może się zdarzyć, że pragnienia są po prostu zbyt silne, aby odciągnąć cię od nich. Może ci pomóc zaprzestanie z nimi walki. Co to znaczy ? Nie poddawaj się i nie pij, ale zaakceptuj to, co się dzieje i pozostań z tym uczuciem, aż minie. Wykonaj następujące kroki:
- Usiądź w zrelaksowanej pozycji. Zamknij oczy, weź głęboki oddech i zwróć uwagę na swoje ciało. W której części ciała odczuwasz pragnienie/głód?
- Skoncentruj się na każdej części jeden po drugim: ustach, brzuchu, rękach itp. Jak się tam czuje pragnienie?
- Przesuwaj swoją uwagę po całym ciele, pozwalając doznaniu pojawiać się, aż zniknie. Jeśli to pomaga, wyobraź sobie, że pragnienie/głód to fala na morzu, po której płyniesz. Poczuj, jak się podnosi, a potem spada, pęka i znika.
12. Staw czoła własnym wymówkom jeśli chcesz wytrwać w trzeźwości.
Musisz być przygotowany na usprawiedliwienia i manipulacje Twojego mózgu. Coś, co teoretycznie wydaje się oczywiste (picie jest szkodliwe dla zdrowia), może nagle stać się mniej przekonujące, gdy patrzysz na butelkę alkoholu. Nie idź z prądem, ale zamiast tego nabierz nawyku zatrzymywania się, rozważania tej myśli i mówienia sobie,że jest niedorzeczna.
- Na przykład, jeśli myślisz: „Jeden drink mi nie zaszkodzi”, zatrzymaj się i powiedz sobie: „Jeden drink może na pewno mnie zranić. Może prowadzić do o wiele większej ilości drinków i dlatego muszę się powstrzymać. A ja nie potrafię się zatrzymać jak zacznę”.
13. Dowiedz się o grupach terapeutycznych dla uzależnionych lub grupach, czy wspólnotach wsparcia
Wsparcie grupowe jest bardzo pomocne i jest dostępne w różnych formach. Podtawą jest terapia grupowa dla osób uzależnionych. Jest to dla wielu osób uzależnionych bardzo skuteczna opcja. Zawiera jedocześnie terapię uzależnień i system wzajemnego wsparcia.
Istnieje wiele alternatyw, jeśli ci się nie podoba terapia. Warto zapoznać się z kilkoma opcjami, aby znaleźć taką, która będzie dla Ciebie odpowiednia, ponieważ dobra sieć wsparcia w trzeźwości, bywa nie zastąpiona.
- AA i inne programy 12 kroków są często skuteczne, nawet dla wielu osób z poważnymi uzależnieniami. Wspólnota AA koncentruje się na dążeniu do całkowitej abstynencji, wzajemnym wsparciu i zwykle zawierają odniesienia do chrześcijaństwa, czy „siły wyższej”
- Inne grupy samopomocowe. Nie stosują ścisłego modelu kroków, często mają charakter świecki i mogą być bardziej skoncentrowane na określonej grupie (na przykład na hazardzistach, środowisku LGBT, kobietach, mężczyznach).
- Dobra grupa wsparcia sprawia, że czujesz się mile widziany. Daje przestrzeń do rozładowania napięcia, ale także dzieli się wskazówkami, narzędziami i perspektywami, które pomogą Ci iść naprzód.
- Jeśli lokalne stacjonarne grupy nie spełniają Twoich oczekiwań, poszukaj spotkań online.
Jak widać jest tyle alternatyw wsparcia grupowego dla uzależnionych, że trudno szukać wymówki 😉
14. Porozmawiaj ze specjalistą terapii uzależnień. Korzystaj z pomocy profesjonalistów.
Pomoże Ci certyfikowany dobry terapeuta uzależnień lub psychiatra . Ci ludzie uczyli się wiele lat, mają za sobą staż pracy, warsztaty, treningi, superwizje, szkolenia, i często terapię własną ukończoną. Są po to, aby ci pomóc. W zależności od sytuacji może być zalecana jedna z następujących propozycji:
- Terapia uzależnień indywidualna : pomaga nauczyć Cię umiejętności radzenia sobie z wyzwalaczami i stresem. Może pomóc w przekształceniu Twojego sposobu myślenia. Poradzenia sobie z uczuciami.Terapia uzależnień wzmacnia motywację i koncentruje się na pogłebianiu motywacji. Pomaga poznać siebie. Pomaga sięgać po szczęście i umożliwia wiele innych aspektów pracy nad sobą
- Leczenie depresji lub lęku jest często pomocne dla osób, które mają problemy z alkoholem . To wtedy warto nawiązać kontakt z Lekarzem psychiatrą. Psychiatra może też wesprzeć terapię indywidualną i grupową , farmakoterapią – jeżeli jest ona potrzebna.
- Terapia systemowa dla rodziny, czyli podjęcie przez partnera czy partnerkę terapii dla współuzależnionych. Zarówno nadużywanie alkoholu, jak i proces zdrowienia mają wpływ na ludzi wokół ciebie. Terapia dla członków rodziny może pomóc każdemu w lepszym wspieraniu i zrozumieniu się nawzajem.
- W Warszawie jest wiele dobrych ośrodków terapii uzależnień, ale i w innych miastach. Osoby z miejszych miejscowości mogą skorzystać z terapii on-line.
15. Zapytaj lekarza psychiatrę o leki i inne zasoby.
Istnieją bezpieczne, nieuzależniające leki, które pomagają w leczeniu. Alkoholizm to choroba, a wiedza na temat chorób się poprawia. Obecnie w Polsce jest kilka leków, które zmieniają reakcję organizmu na alkohol lub pomagają zwalczać głód alkoholu. Chociaż nie działają na wszystkich tak samo, zdecydowanie warto porozmawiać o nich z lekarzem.
- Możesz również poprosić swojego lekarza, aby skierował Cię do innych źródeł jak: jak terapeuci uzależnień lub grupy terapeutyczne dla uzależnionych, grupy wsparcia stworzone, aby pomóc Ci w tym, przez co teraz przechodzisz.
16. Bądź pod kontrolą lekarza psychiatry pod kątem objawów odstawienia
Zaangażuj lekarza, jeśli codziennie dużo piłeś. Jeśli pierwszy dzień trzeźwości sprawia, że czujesz się naprawdę źle (pocenie się, drżenie, mdłości lub niepokój): doświadczasz zespołu odstawienia. Jest to trudne, ale tymczasowe. Lekarz może pomóc Ci zwiększyć komfort i bezpieczeństwo. Natychmiast udaj się do szpitala, jeśli objawy zaczną się pogarszać, zwłaszcza jeśli masz szybkie bicie serca, drgawki, omamy lub halucynacje.
- Nadal można rzucić alkohol, nawet jeśli masz nawetnajgorsze objawy. Najbezpieczniejszym sposobem jest pozostanie w szpitalu lub ośrodku leczenia alkoholizmu. Na oddziale detoksykacji pozostaniesz do czasu, aż przestaniesz odczuwać ostry zespół abstynencyjny (zwykle 2-7 dni)
17. Pozostań silny podczas nawrotów, czy powrotów do picia
Nawroty są tymczasowymi niepowodzeniami, ale nie są powodem do rezygnacji. Nawroty są normalną częścią powrotu do zdrowia. Często potrzeba kilku prób, aby osiągnąć swój cel. Powodem, dla którego działa trzecia, piąta lub dziesiąta próba, jest to, że uczysz się z każdego doświadczenia upadku. Najlepszą reakcją na nawrót jest poproszenie o wsparcie, przeanalizowanie, co spowodowało picie i zaplanowanie, jak tego uniknąć następnym razem.
Chociaż łatwo jest czuć się winnym lub użalać się nad sobą, podnoszenie się i wyciąganie wniosków przyniesie Tobie więcej korzyści.