Mechanizm Dumy i kontroli

Mechanizm Dumy i kontroli

Mechanizm dumy i kontroli dotyczy pytań : kim i jaki jestem.

Skąd się bierze mechanizm Dumy i Kontroli ? Pijąc alkohol, czy biorąc narkotyki, nie dostrzegasz tego jak bardzo zmienia się Twoja osobowość. Niektórzy uważają ,że nawet dochodzi do rozdwojenia struktury JA. Osoba uzależniona traci kontakt z samym sobą. Co raz trudniej odpowiedzieć na pytania; Jaki jestem? Kim jestem? Obraz człowieka uzależnionego jest pełen sprzeczności. Raz jest wspaniały, silny, wszystkomogący, atrakcyjny. Innymi razy, beznadziejny, bezużyteczny, zły.

Mechanizm Dumy i kontroli a tożsamość.

Alkohol, narkotyki uzależnienia behawioralne mają wpływ na spójność i poczucie tożsamośi osoby uzależnionej. W miarę postępowania uzależnienia, postępuje także zjawisko rozpraszania Ja. Możemy mówić o dezintegracji osobowości.

Poczucie wartości a rozproszenie JA

Alkoholik, narkoman czy hazardzista próbuje zrobić ze swego upadku „pomnik” . Wszystko po to, by podbudować mocno osłabione poczucie wartości. Jednocześnie stara się w ten sposób zagłuszyć poczucie winy. Oczywiście przy rosnącej tolerancji, zabiegi te pogłębiają uzależnienie.

System Dumy i kontroli a fałszywe poczucie mocy.

W związku z tym, że co raz więcej rzeczy się nie udaje w różnych sferach życia – osoba uzależniona musi opierać się zwiększającym się wpływom zewnętrznym (rodzina, terapeuta, pracodawca…). Paradoksalnie dzięki tym zabiegom może doświadczać poczucia mocy i satysfakcji. Dlatego osoba uzależniona, nie chętnie rezygnuje z używania.

Kiedy dezintegracja JA słabnie?

Dopiero poddanie się i uznanie problemu, choroby, własnego uzależnienia daje moc, poczucie tożsamości i własnej wartości. W terapii uzależnień zjawisko to nazywane jest uzananiem bezsilności wobec nałogu.

Jak działa u Ciebie mechanizm Dumy i Kontroli ? Możesz sprawdzić odpowiadając sobie na pytania:

  1. Jakich doświadczałeś wartości życia pod wpływem alkoholu czy środków odurzających ,a jakich na trzeźwo? Podaj przykłady jaki/a byłeś pod wpływem, a jaki/a na trzeźwo.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………….

  • Co myślałeś o sobie będąc pod wpływem, a co gdy byłeś w abstynencji?

…………………………………………………………………………………………………………………………………………….

  • Jakich tłumaczeń używałeś/aś ,by ratować własne poczucie wartości?

……………………………………………………………………………………………………………………………………………..

  • Jakich używałaś/eś sposobów bronienia się przed wpływem innych osób próbujących nakłonić Cię do zmiany, czy do leczenia odwykowego ?

Warto także abyś poczytał o pozostałych mechanizmach:

Mechanizm Nałogowego Regulowania uczuć

Mechanizm Iluzji i zaprzeczeń

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *